Wpadł Ci w oko linoryt i chcesz wiedzieć, co to jest za produkt? Jest to bardzo popularna technika graficzna, która wbrew tajemniczo brzmiącej nazwie jest dość powszechna. W praktyce zdecydowana większość osób spotkała się z nią na lekcjach plastyki. Zastanawiasz się, co to jest linoryt? A może w wolnych chwilach chętnie poświęcasz się swoim artystycznym hobby i szukasz nowej, niebanalnej techniki tworzenia grafik? W tym wpisie dowiesz się jak zrobić linoryt oraz podpowiemy, jaka farba i papier będą potrzebne do linorytu.

 

Co to jest linoryt?

 

Jeśli zastanawiasz się, co to jest linoryt, to jesteś we właściwym miejscu! Jest to technika artystyczna zaliczana do grafiki warsztatowej. Nazwa pochodzi od materiału, z jakiego wykonuje się matrycę, czyli linoleum.

Linoryt jest to technika druku wypukłego, gdzie używa się matrycy z wydrążonymi na niej konturami przyszłej grafiki. Matryca smarowana jest specjalną farbą, a następnie przykłada się do niej kartkę papieru i pod presją matryca odwzorowuje wybrany lub stworzony przez artystę wzór.

 

Jak zrobić linoryt?

 

Zanim dowiesz się jak zrobić linoryt, potrzebne będzie kilka niezbędnych akcesoriów. Bez obaw – nie musisz zaopatrywać się w cały warsztat malarski. Wystarczy:

  • płytka z linoleum,
  • dłuta i rylce,
  • farba do linorytu,
  • rolkę do nakładania farby,
  • papier do linorytu.

A zatem jak zrobić linoryt krok po kroku? Przy pomocy dłut i rylców trzeba wyżłobić wzór, który znajdzie się na dekoracji. Wycinane są fragmenty, które w druku mają pozostać białe. Warto wcześniej zastanowić się nad projektem i zrobić szkic na zwykłym papierze. Pomoże to w pracy i sprawi, że wizja będzie spójna.

Gdy matryca będzie ukończona trzeba nanieść na nią rolką specjalną farbę. Pokryte będą tylko wypukłe, niewycięte miejsca. Następnie grafika jest odbijana na papierze pod określonym naciskiem. Często wykorzystywana jest specjalna prasa, np. taka z dwoma ciężkimi wałkami, która pozwala na dokładne i precyzyjne przeniesienie dzieła na papier.

 

Co jest ważne w tworzeniu linorytu?

 

Wiedząc, co to jest linoryt i na czym polega tworzenie takiego dzieła, istotne są jeszcze inne kwestie. Warto zadbać o użycie jakościowych produktów, by ostateczny efekt był nie tylko zachwycający, lecz także trwały i wieloletni.

Trzeba zastanowić się, jaka farba do linorytu będzie dobrym wyborem. Powinna być dość gęsta i lepka, żeby nie spływała i nie zatkała podkładu ze wzorem. Sprawdzonym i popularnym wśród artystów wyborem są dobrej jakości graficzne farby olejne. Dobrze dobrana farba do linorytu sprawi, że takie dzieło przetrwa nawet setki lat, zachowując swoje pierwotne właściwości.

Drugą, nie mniej istotną kwestią jest to, jaki papier do linorytu powinno się wybrać. Najlepiej używać dość mocnego papieru o gramaturze powyżej 200 g/m2. Często wybiera się takie o niejednolitej teksturze, które są nieco chropowate, ale nie jest to konieczność. Do linorytu dobrze sprawdzi się papier w kolorze kremowym lub złamanej bieli.

 

Podsumowanie

 

Wiedząc, co to jest i jak zrobić linoryt można stwierdzić, że z jednej strony jest to proste – wymaga jedynie kilku kroków. Z drugiej strony – złożone, ponieważ każdy taki krok musi być przemyślany i precyzyjnie wykonany. A wbrew pozorom żłobienie i tworzenie projektu w linoleum jest dość wymagające i całkowicie różne od malowania czy szkicowania. Nie ulega wątpliwości, że wiedząc, jak zrobić linoryt można stwierdzić, że jest to zajęcie dla cierpliwych i dbających o detal.

Jeśli czujesz, że ta technika nie jest dla Ciebie, albo masz już za sobą liczne próby stworzenia takiej grafiki zakończone niepowodzeniem, możesz wybrać dzieła artystów. W galerii sztuki online Booku znajdziesz unikalne propozycje z podpisem autora prac oraz certyfikatem autentyczności. To dzieła z duszą, które budzą emocje i stanowią niebanalną dekorację wnętrza. Linoryty z oferty Booku są nietuzinkową ozdobą każdej ściany i świetnie nadają się na prezent dla kobiet.