fbpx

Rezerwat Przyrody Sine Wiry

w Bieszczadach

 

Kilka ciekawostek na początek:

Różnorodność bieszczadzkich terenów nigdy nie przestanie zachwycać. Tak właśnie jest z miejscem Sine Wiry, czyli rezerwatem przyrody stworzonym w obrębie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Uznano go za rezerwat w 1988 roku w celu ochrony przełomowego odcinka rzeki Wetliny oraz otaczającego ją lasu, w którym obecne są starodrzewy bukowo-jodłowe. Starodrzewem nazywamy ostatnią fazę życia drzewa, których wiek przekracza 100 lat. Oprócz różnorodnych gatunków drzew występuje tu dziko żyjące ssaki, ptaki, gady i płazy. Obecnie ten rezerwat przyrodniczy ma powierzchnię aż 450 hektarów.
Jest to trasa chętnie uczęszczana przez wszystkich udających się w Bieszczady, dlatego jeśli nigdy tam nie byłeś to nie zwlekaj! Rezerwat raczy nas widokiem pulsujących fal uderzających o nieregularne, kamienne bryły. Warto zobaczyć to cudowne miejsce przepełnione urokliwym krajobrazem. 🙂

 

Flora i Fauna

Rezerwat zachwyca też swoim bogactwem, zarówno pod względem różnorodnej roślinności, jak i występujących tu gatunków zwierząt. Przechadzając się trasą prowadzącą do przełomu rzeki można napotkać na swojej drodze wiele cennych gatunków roślin. Występują tu wcześniej już wspomniane starodrzewy buków i jodeł, jak i przeróżne krzewy, które występują wyłącznie w Bieszczadach i uznawane są powszechnie za gatunek zagrożony. Roślinami tymi są między innymi tojad wschodniokarpacki, buławnik mieczolistny czy buławnik wielkokwiatowy.
Dość powszechnym widokiem dla turystów na terenach bieszczadzkich rezerwatów przyrody są Czarno-żółte jaszczurki, czyli salamandry plamiste, podlegające ochronie gatunku. Odradzamy dotykania tego płaza, gdyż posiada on toksyczne gruczoły, które mogą powodować nieprzyjemne konsekwencję. Charakterystyczne żółte plamki w czarnym ciele powodują, że jest ona dobrze widoczna w tle zielono-brązowego krajobrazu Bieszczad. Poza płazami i gadami (np. żmija zygzakowata), można napotkać w okresie tarła (kwiecień-maj) przemieszczające się rzeką pstrągi. Występują tu również owady (np. motyl niepylak mnemozyna) oraz różne gatunki ptaków i ssaków.

 

Szlaki turystyczne

Można wybrać dwa szlaki do przejścia w zależności od naszego zaawansowania. Jedna z nich jest szlakiem dla początkujących. Druga trasa natomiast nie dość, że jest dłuższa, to wymaga zdecydowanie lepszej kondycji fizycznej i obycia w pieszych wędrówkach po lasach i terenach przyrzecznych.

TRASA I: 3,5 km – 45 minut – rozpoczynamy od parkingu w Polankach (wieś między Terką a Cisną) i udajemy się w stronę mostu do rzeki Solinka. Tuż za nim po lewej stronie rozpoczyna się szlak prowadzący do rezerwatu Sine Wiry. Szlak dla początkujących, rodzin z dziećmi, a nawet rowerzystów.

TRASA II: 9 km – 2 h – rozpoczynamy od schroniska młodzieżowego w Kalnicy. Trasa prowadzi przez dawne wsie Jaworzec i Ług. Po drodze można napotkać na pozostałości cerkwi oraz cmentarza. Jest to bieszczadzki szlak pieszy dla zaawansowanych wędrowników.

Kilka ważnych informacji!

Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne. Pierwsza trasa (krótsza) jest idealna na spacer z dziećmi, gdyż można bez problemu wjechać na szlak wózkiem. Jest to też trasa, w której bez problemu będziemy przemieszczać się rowerem, o ile mamy dobry, górski pojazd 🙂 Podczas naszej wyprawy napotkaliśmy przed wejściem do rezerwatu (trasa zaczynająca się w Polankach) niesamowitą postać, a mianowicie bieszczadzkiego zakapiora. Pan Andrij Kirim vel Polak to bardzo charyzmatyczny człowiek. Zajmuje się pisaniem wierszy oraz piosenek. Był bardzo gościnny, długo rozmawialiśmy z nim na temat kultury, sztuki i natury. Specjalnie dla nas zagrał również “prywatny” mini koncert. Pan Kirim oprócz zdolności muzycznych ma również talent plastyczny, gdyż w jego cudnej chatce sprzedaje swoje rękodzieło. Są to między innymi drewniane figurki symbolizujące bieszczadzkie dusiołki. Śledźcie Naszego bloga, bo symbolika dusiołków na pewno jeszcze zostanie poruszona w osobnym wpisie.

Jak dojechać?

W zależności od wybranej przez nas trasy na Sine Wiry dojechać można w następujący sposób:

DROGA do wsi Polanki (TRASA I): 50 km 

Sanok -> Lesko  -> Hoczew -> Polańczyk ->   Terka-> Parking w Polankach 

Parking w Polankach jest spory i bezpłatny 

DROGA do Kalnicy (TRASA II): 63 km 

Sanok -> Lesko -> Baligród -> Cisna -> Krzywe -> Kalnica 

Można zaparkować przy schronisku młodzieżowym, tam również można przenocować. 

na zakończenie…

Jak wiadomo Bieszczadzki Park Narodowy zakazuję wstępu w jego teren czworonogów, dlatego mamy dobrą informację dla ich posiadaczy. Szlakiem Sinych wirów można bez problemu przechadzać się z psem! Zastrzegamy jednak, aby pilnować swoich kudłatych przyjaciół, szanować panująca tam naturę oraz dobrodziejstwa, którymi obdarzony jest ten teren. Szanujmy każdy kawałek zielonej trawki i cieszmy się niepowtarzalnym krajobrazem rezerwatu. Widoki oraz otaczająca natura jest też dla Nas cenną inspiracją podczas tworzenia produktów marki booku.pl, dlatego jeśli chciałby zrobić sobie lub komuś bliskiemu unikatowy prezent nawiązujące do kultury Bieszczad zapraszamy z zapoznaniem się z bogatą ofertą Naszego sklepu internetowego tutaj.

Przemek

Pasjonata zabytkowej architektury i dziedzictwa kulturowego. Urodzony w Sanoku, od najmłodszych lat interesował się sztuką, muzyką i kulturą folkową. Wrażliwy, aczkolwiek impulsywny i niezależny jak przystało na zodiakalnego barana. Lubi przy tym prowadzić intensywny tryb życia, a jego marzeniem jest udział w bieszczadzkim biegu rzeźnika. Chętnie oprowadzi Cię po tutejszych zabytkach, a jeśli podejmiesz wyzwanie da Ci wycisk podczas wspólnego biegania górskimi szlakami!